KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14413025
nr 1441 3025
Våge Albråten
(1913-1995), Sverige
Oljemålning, Signerad, motiv från Brunsberg. Olja på duk, 45x53cm, yttermått inklusive ram: 55x64cm
Per Våge Albråten, svensk bildkonstnär född 1913 i Örebro, död 1995 i Arvika.
Utrop:
500 kr
måndag 10 januari 2022
kl 18:29:02
Våge Albråten
Läs mer om Våge Albråten